Køb nu: Bourbon vaniljepulver 25 g
Det kaldes også dronningen af krydderier og det var allerede populært blandt aztekerne, planten vokser som en rank orkidé med skinnende blade i junglen og giver din dessert en himmelsk smag: Vanilje! Vi har malet bourbon-vanilje til et pulver, som du kan bruge på mange forskellige måder og opbevare i lang tid - uden tilsatte smagsstoffer eller konserveringsmidler.
Sådan fremstilles bourbon-vaniljepulver
Vanilje er et af de dyreste krydderier. Det skyldes at fremstillingen er lidt af et besværligt eventyr: planten bliver nemlig omhyggeligt bestøvet via hånd. Vaniljedyrkeren går ganske enkelt fra blomst til blomst med en bambuspind og spreder på den vis pollen. Vaniljekapslerne, også kendt som vaniljestænger, høstes og sorteres omhyggeligt, hvorefter de gæres. Dette giver dem deres typiske sortbrune farve.
Bourbon-vaniljen fra KoRo
Vi giver dig malet bourbon-vanilje - dvs. vaniljepulver af 100% vanilje - som er klar til brug med det samme, uanset om det er til bagning, til raffinering af desserter eller til fremstilling af klassikere såsom vaniljebudding, vaniljeis, risalamande eller småkager. Selvom vi forbinder vaniljen med søde retter og desserter, behøver du ikke nødvendigvis anvende sukker for at opnå den typiske, søde vaniljearoma. Du kan også bruge xylitol eller erythritol i stedet. Du kan også købe hele bourbon vaniljestænger hos os.
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 0 |
| Fedt | 0 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 0 g |
| Kulhydrater | 0 g |
| Heraf sukkerarter | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Varenummer: | VAN_004 |
|---|---|
| Bedst før | 31.01.2028 |
| Oprindelse | Madagascar |
| Indhold | 0.025 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654782011 |
| Datablad | Specifikation |
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares tørt og køligt. |
| Ingredienser | 100 % vanilje |
| Krydskontaminering | Kan indeholde SENNEP |
| Varebetegnelse | Bourbon vaniljepulver |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
Klimapåvirkning
Hos KoRo analyserer vi de drivhusgasemissioner, der opstår ved produktionen af vores lækkerier. Disse omfatter CO2, metan og lattergas. Vores hårdtarbejdende bæredygtighedskollegaer indsamler alle oplysninger og beregner en værdi: de såkaldte CO2-ækvivalenter. Vi giver nu disse oplysninger videre til dig, så du kan træffe informerede købsbeslutninger og holde øje med dit eget personlige CO2-aftryk. Men vi bruger også denne værdifulde indsigt: På den måde kan vi gøre vores forsyningskæder endnu smartere i fremtiden og også holde øje med vores eget CO2-aftryk.
CO₂-udledning efter produkt
For at gøre arbejdet lettere for vores kollegaer i bæredygtighedsafdelingen har vi indgået et samarbejde med virksomheden Cozero. De hjælper os med deres dekarboniseringssoftware til at beregne CO2-udledningen fra vores produkter. Når alt kommer til alt, gennemgår vores lækre produkter meget, før de finder vej til dit spisekammer eller din snackskål: produktion, emballage og logistik - for blot at nævne de store trin.
- Produkt
- Pakning
- Logistik
| Bourbon vaniljepulver 25 g | Bourbon vaniljestænger 35 g | |
| Bedømmelser | ||
| Pris | 165 kr.* | 155 kr.* |
| Artikelnummer | VAN_004 | VAN_003 |
| Indhold | 0,025 kg | 0,035 kg |
| Basispris | 6.600 kr.* / 1 kg | 4.429 kr.* / 1 kg |
| Oprindelseslande | Madagascar | Madagascar |
| Ingredienser | 100 % vanilje | 100 % Bourbon vaniljestænger |
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Login
4-5 stjerne bedømmelser 🙂
Fremragende værdi for pengene
1-3 stjerne bedømmelser 🙃
Fejlberegning
Godt produkt, emballagen kunne forbedres
En stjerne mindre for emballagen – efter gentagne gange at have åbnet og lukket den, kommer der pulver ind i låget, og det kan ikke længere lukkes. Det er ikke noget problem for os, da vi bruger det hurtigt, men det er bestemt ikke ideelt til længerevarende opbevaring.
Perfekt i en flan eller en vaniljesauce!
Jeg vil fraråde dette produkt.
Mange tak for din feedback. Vi er kede af, at vaniljepulveret ikke faldt i din smag – på vores hjemmeside kan du læse, at det er et naturligt produkt uden tilsætningsstoffer, hvilket kan gøre duften og smagen mere diskret. Især når man bager, kan doseringen gøre en stor forskel. Hvis du har spørgsmål, er du altid velkommen til at kontakte vores kundeservice via hjælpesiden. Vi håber, at du snart finder en snack på vores hjemmeside, der falder mere i din smag.
Jeg køber den igen :)
Helt fantastisk!
Muggen, for dyr til det
Mange tak for din tilbagemelding. Vi er virkelig kede af, at bourbon-vaniljepulveret lugter muggent for dig – det skal naturligvis ikke være sådan. Du er altid velkommen til at kontakte vores kundeservice via hjælpesiden, hvis du har problemer ☀️
Meget vaniljeagtig
Perfekt til konditori
Vores bestsellere
Nyt hos KoRo og med gratis forsendelse. Prøv noget nyt!
KoRo Handels GmbH
16.01.2025
Hi Silvia, thank you for your feedback. We will pass this onto our Quality Management team. Best wishes, your KoRo Team