95 kr.*
Priser er inkl. moms, plus forsendelse
Betal efter 30 dage.
På lager, leveringstid: 4-7 arbejdsdage
Køb nu: Økologisk crunchy hasselnøddecreme med kakao 400 g
Det er crunchy tiiiiiime! Er du nysgerrig? Vi ønsker ikke at fylde dine ører med alt for meget snak, hellere din mave med en masse hasselnøddecreme, og lover, at det vil blive knasende lækkert! Og det er lige præcis, når du spiser vores crunchy økologiske hasselnøddecreme med kakao pur fra glasset eller smører den på dit brød. Ud over et godt bid er der naturligvis én ting, som en hasselnøddecreme ikke bør mangle: cremethed! Med hver bid af vores økologiske hasselnøddecreme med kakao nyder du en fin konsistens parret med bidfaste hasselnøddestykker og en lækker chokoladet note takket være tilsætningen af kakao! Er produktionen af blive kickstartet? Så tøv ikke, men bestil vores crunchy økologiske hasselnøddecreme med kakao nu!
Hasselnøddecremernes vide verden
Som du som KoRo-kyndig sikkert allerede har opdaget, omfatter vores shop flere hasselnøddecremer - og smør. Uanset om det er lys hasselnøddecreme, økologisk daddel-hasselnøddecreme eller mørk hasselnøddecreme med kakao - vores sortiment lader intet tilbage at ønske for nøddecremefans! Men vi tænkte: Vi har stadig brug for en crunchy variant! Og her er den! Fantastisk nøddet og chokoladeagtig med en cremet konsistens forfinet med et knasende touch.
Køb crunchy økologisk hasselnøddecreme med kakao
En creme lavet på hasselnødder, imod hvilken alle palmeolie-konkurrenter godt kan pakke sammen. Fordi vi giver dig 400 g chokoladeagtig, nøddet gourmet-sjov uden brug af palmeolie! Vegansk, økologisk og med knasende hasselnødder. Smør hasselnøddechokoladecremen på dit brød, brug den i din næste bagning, eller nyd den direkte fra glasset. Bestil nu!
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 2599 / 627 |
| Fedt | 50 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 6.4 g |
| Kulhydrater | 29 g |
| Heraf sukkerarter | 27 g |
| Kostfibre | 8.5 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0.2 g |
| Varenummer: | CREME_017 |
|---|---|
| Bedst før | 30.08.2027 |
| Oprindelse (forarbejdning) | Italien |
| Øko-oprindelse | EU/ikke-EU-jordbrug |
| Indhold | 0.4 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582801859 |
| Datablad | Specifikation |
| Øko-kontrolorgan |
|
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares ved stuetemperatur. Omrør eventuelt udskilt olie |
| Ingredienser | 45 % HASSELNØDDESMØR*, rørsukker*, solsikkeolie*, 10 % fedtfattigt kakaopulver*, 5 % hakkede HASSELNØDDER*, kakaosmør*, salt, vaniljeekstrakt* *fra økologisk jordbrug |
| Krydskontaminering | Kan indeholde MÆLK (LAKTOSE) OG andre NØDDER |
| Varebetegnelse | Hasselnødde-kakao-smørepålæg |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
Klimapåvirkning
Hos KoRo analyserer vi de drivhusgasemissioner, der opstår ved produktionen af vores lækkerier. Disse omfatter CO2, metan og lattergas. Vores hårdtarbejdende bæredygtighedskollegaer indsamler alle oplysninger og beregner en værdi: de såkaldte CO2-ækvivalenter. Vi giver nu disse oplysninger videre til dig, så du kan træffe informerede købsbeslutninger og holde øje med dit eget personlige CO2-aftryk. Men vi bruger også denne værdifulde indsigt: På den måde kan vi gøre vores forsyningskæder endnu smartere i fremtiden og også holde øje med vores eget CO2-aftryk.
CO₂-udledning efter produkt
For at gøre arbejdet lettere for vores kollegaer i bæredygtighedsafdelingen har vi indgået et samarbejde med virksomheden Cozero. De hjælper os med deres dekarboniseringssoftware til at beregne CO2-udledningen fra vores produkter. Når alt kommer til alt, gennemgår vores lækre produkter meget, før de finder vej til dit spisekammer eller din snackskål: produktion, emballage og logistik - for blot at nævne de store trin.
- Produkt
- Pakning
- Logistik
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Login
Ny opskrift
For mig personligt er det et klart tilbageskridt – netop det var en af grundene til, at jeg tidligere købte produktet.
Så for mig er det desværre ikke længere en mulighed.
En af favoritterne
Ikke længere den samme
Mange tak for din tilbagemelding! Det er ærgerligt, at den crunchy økologiske hasselnøddecreme med kakao ikke længere falder i din smag efter ændringen af opskriften, og at du kan mærke forskellen i smagen så tydeligt. Vi forstår godt, at netop sådanne ændringer kan være skuffende, når produktet førhen ramte lige præcis din smag. Smag og forventninger er jo meget individuelle. Alle oplysninger og ingredienser er altid angivet på en gennemsigtig måde på hjemmesiden. Vi håber, at du snart finder et produkt på vores hjemmeside, der falder mere i din smag 🤗
God, men lidt for sød
Ny opskrift?
Er der blevet ændret noget i opskriften?
Mange tak for din feedback! Vi er glade for, at du indtil videre har været så glad for hasselnøddecremen – ifølge oplysningerne på vores hjemmeside er der kun sket små ændringer i opskriften, selvom designet er blevet opdateret. Smagen kan variere lidt på grund af naturlige udsving i råvarerne, hvilket nogle gange kan mærkes. Hvis noget forekommer dig usædvanligt, er du velkommen til at kontakte vores kundeservice via hjælpesektionen. Vi håber, at du snart finder en snack på vores hjemmeside, der falder mere i din smag.
Ny opskrift?
Er der blevet ændret noget i opskriften?
Desværre kun middelmådige nødder og alt for tynd
En rimelig pris, højt nøddeindhold, lidt sukker – det er da godt.
Men nødderne er/var åbenbart af middelmådig kvalitet eller måske endda gamle, så smagen er skuffende.
Jeg laver selv ofte hasselnøddesmør eller -creme og er klar over de dårlige høst og stærkt forhøjede priser på hasselnødder i øjeblikket, så en højere pris for højere kvalitet ville derfor være helt i orden. Men hellere ingen nødcreme end en dårlig, og jeg kender ellers Koro for førsteklasses nøddeprodukter...
Desuden er "cremen" alt for flydende, snarere en olieagtig puré og på ingen måde smørbar. Lidt solsikkeolie til let at strække den er ok, men her ville det have været bedre uden, eller f.eks. chokolade eller kakaosmør for en bedre/fast konsistens.
Mange tak for din feedback. Vi er kede af, at smagen og konsistensen ikke faldt i din smag. Det er selvfølgelig ærgerligt, at du ikke var tilfreds med kvaliteten af nødderne, især hvis du havde andre forventninger – smag er jo forskellig. Hvis du har lyst, er du velkommen til at kontakte vores kundeservice via hjælpesiden, så vi sammen kan finde en løsning. Vi håber, at du snart finder en snack på vores hjemmeside, der falder mere i din smag 🤗
Tilfredsstillende.
Vores bestsellere
Nyt hos KoRo og med gratis forsendelse. Prøv noget nyt!
KoRo Handels GmbH
05.05.2026
Mange tak for din feedback! Vi forstår godt, at du er skuffet over ændringen i opskriften – især når det var netop derfor, du valgte produktet i første omgang. Smag er jo en individuel sag, men vi tager din bemærkning alvorligt. Du kan altid kontakte vores kundeservice via hjælpesiden, og vi håber, at du snart finder et produkt på vores hjemmeside, der passer bedre til dig 🤗