Betal efter 30 dage.
På lager, leveringstid: 4-7 arbejdsdage
Køb nu: Økologisk lupinkaffe, hele bønner 1 kg
Vækkeuret ringer. Du åbner øjnene og indser, at det ikke er weekend, og at du skal ud af sengen så hurtigt som muligt for ikke at komme for sent. Men i stedet for at begræde sengens komfort, er det tid til at se frem til din morgenkaffe! For med vores økologiske lupinkaffe starter du dagen med ren nydelse - og helt uden koffein. Køb vores lupinkaffe hele bønner nu, og start dagen med et koffeinfrit kaffealternativ.
Lupinkaffe - ristede hele bønner
Du tænker måske: "Vent lige lidt! Er kaffe ikke lavet af kaffebønner?" Det er rigtigt, men du kan også opleve en fyldig, nøddeagtig kaffeoplevelse med lupiner. Med én forskel: lupinkaffe er naturligt koffeinfri. Vores lupinkaffe er lavet af lupiner, der er dyrket og forarbejdet i Tyskland. Efter høsten bliver lupinerne ristet, så du kan brygge dem til lækker kaffe. Vi har valgt en mild ristning for at opnå en ret delikat smag. Hvis du foretrækker den mere krydret, er vores lupinkaffe med krydderier måske det rigtige valg for dig.
Tilberedning af lupinkaffe
De ristede lupinbønner kan tilberedes på forskellige måder. Bønnerne er – ligesom klassisk kaffe – velegnede til stempelkande, filterkaffemaskiner eller filterkaffe. Vi anbefaler, at du maler lupinkaffen til en medium maling. Hvis kaffen males for fint, er der risiko for, at vandet ikke kan løbe godt igennem og i stedet løber over! Når du hælder det malede pulver i, er det også vigtigt at huske at gøre det meget løst og ikke presser det sammen, da vandet ellers også vil have svært ved at løbe igennem. Din kaffesmag siger dig, at intensiteten aftager, når malingen er grovere? Så finjuster malingsgraden trin for trin og find den gyldne middelvej mellem høj nydelse og bryggeoplevelse. Hvis du synes, det er for besværligt at male, kan du prøve vores malede økologiske lupinkaffe. Uanset hvilken tilberedningsmetode du vælger, skal du bruge 1 til 2 teskefulde malet lupinkaffe pr. kop. Generelt er der brug for mindre pulver end ved almindelig kaffe. Du kan selvfølgelig nyde den færdige lupinkaffe efter din smag, enten sort, med en plantedrik og et sukkeralternativ efter eget valg eller barista-havredrik som vegansk cappuccino eller latte.
Køb økologisk lupinkaffe ristede hele bønner
Lupinkaffe giver ikke kun en koffeinfri kaffeglæde, men også et højt proteinindhold (38 g/100 g) og er rig på kostfibre (40 g/100 g). På grund af den regionale dyrkning af lupiner i Tyskland er der ingen lange transportveje, og med fordelspakken på 1 kg sparer du samtidig på emballageaffaldet. Bestil vores ristede økologiske lupiner i 1 kg-fordelspakken nu, og nyd den fyldige kaffeglæde uden koffeinkick og efterfølgende nedtur.
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1413 / 340 |
| Fedt | 11 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 1.7 g |
| Kulhydrater | 1 g |
| Heraf sukkerarter | 0 g |
| Kostfibre | 40 g |
| Protein | 38 g |
| Salt | 0 g |
| Varenummer: | LUPI_006 |
|---|---|
| Bedst før | 10.02.2027 |
| Oprindelse | Tyskland |
| Oprindelse (forarbejdning) | Tyskland |
| Øko-oprindelse | EU-jordbrug |
| Indhold | 1 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582808322 |
| Datablad | Specifikation |
| Øko-kontrolorgan |
|
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares køligt og tørt |
| Ingredienser | 100 % ristede LUPINER* *fra økologisk jordbrug |
| Krydskontaminering | Kan indeholde GLUTEN |
| Varebetegnelse | Bio Lupinensamen geröstet |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Ja, for lupinkaffe er lavet af lupiner, en bælgfrugt, og er derfor rent plantebaseret. Vores økologiske lupinkaffe er 100 % ristede lupinfrø, uden andre ingredienser.
Login
4-5 stjerne bedømmelser 🙂
Perfekt smag
1-3 stjerne bedømmelser 🙃
Tak for ingenting
Ikke egnet til fuldautomatiske kaffemaskiner
Og den smager, selv uden brug af en fuldautomat, super lækkert.
Jeg har trukket et point fra i bedømmelsen, fordi den ikke, som angivet, er egnet til fuldautomatiske kaffemaskiner.
Det perfekte alternativ til malet kaffe!
For mig er den især ideel, når jeg ikke vil undvære kaffesmagen, men bevidst vil undgå koffein. Netop til det er den simpelthen perfekt.
Vi er også særligt overbeviste af pris-ydelsesforholdet. En rigtig god bønnekaffe koster ofte betydeligt mere pr. kilo, derfor synes vi, at dette produkt er virkelig rimeligt prissat.
I mellemtiden har selv min svigermor opdaget lupinkaffen. Hun drikker ellers gerne kakao eller nogle gange kaffe om aftenen, og denne lupinkaffe smager hende så godt, at hun nu også er overbevist. Jeg synes især, det er dejligt, at hun også kan drikke den om aftenen og derefter sover vidunderligt.
For os er denne lupinkaffe et gennemført vellykket og velsmagende alternativ til klassisk bønnekaffe. Vi køber den meget gerne igen.
Perfekt, godt produkt!
Lupin hver morgen!
mere undvære den.
Jeg kunne rigtig godt lide smagen, men den passer desværre ikke til min kaffemaskine.
Mange tak for din feedback! Det er dejligt at høre, at du kunne lide den økologiske lupinkaffe. Det er ærgerligt, at den ikke passede til din kaffemaskine og fik kværnen til at klæbe sammen – nogle maskiner reagerer forskelligt på lupinkaffe. Smag og præferencer er selvfølgelig forskellige. Vi håber, at du snart finder en snack eller et produkt på vores hjemmeside, der falder mere i din smag 😊
Forbløffende begejstret
Fantastisk alternativ til kaffe
Lækker og delikat!
KoRo Handels GmbH
26.04.2026
Hej, mange tak for din feedback. Vi er meget kede af denne hændelse. Kontakt venligst vores kundeservice, så de kan hjælpe dig så hurtigt som muligt. Alt det bedste fra dit KoRo-team :)