Betal efter 30 dage.
På lager, leveringstid: 4-7 arbejdsdage
Køb nu: Pistacienødder med skal 1 kg
Pistacienødder er små pakker spækket med smag! Vi er ikke kun store fans af den ristede og saltede variant, men også af disse friske pistacienødder med skal, uden salt og som ikke er ristede. Efter en smagstest var det denne californiske pistacienød der overbeviste os mest. Den er kendetegnet ved sin let cremede konsistens og en sød-mild smag. Helt rå, uden tilsætningsstoffer, men med fuld aroma! Pistacietræet - ægte pistacie (pistacia vera) -er en art i anacardiaceae-familien. Pistaciekernerne er ikke en nød i klassisk forstand, men tilhører stenfrugterne. Pistacierne dyrkes i Iran, USA og Middelhavslandene.
Pistacienødder er en ekstremt populær snack, som de fleste elsker. Pistacienødder kan bruges på en lang række forskellige måder - hvad enten det er i søde eller salte retter. For eksempel kan vores grundlægger og administrerende direktør Kosta særligt godt lide dem i sin yoghurt.
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 2470 / 590 |
| Fedt | 53 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 8.6 g |
| Kulhydrater | 16 g |
| Heraf sukkerarter | 10 g |
| Kostfibre | 10 g |
| Protein | 20 g |
| Salt | 0 g |
| Varenummer: | PISTAZ_004 |
|---|---|
| Bedst før | 03.09.2027 |
| Oprindelse | Iran (Islamiske Republik Iran), Tyrkiet, United States of America |
| Indhold | 1 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335836538 |
| Datablad | Specifikation |
| Datablad | Specifikation |
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares tørt og køligt. Beskyttes mod varme |
| Ingredienser | 100 % PISTACIENØDDER |
| Krydskontaminering | Kan indeholde spor af GLUTEN, JORDNØDDER, SOJA, MÆLK (LACTOSE), andre NØDDER og SESAM |
| Varebetegnelse | Pistacienødder med skal |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
| Pistacienødder med skal 1 kg | Hakkede blancherede pistacienødder 250 g | Ekstra grønne pistacienødder 500 g | Pistacienødder ristede og saltede 1 kg | Pistacienødder med skind 1 kg | |
| Bedømmelser | |||||
| Pris | 175 kr.* | 225 kr.* | 315 kr.* | 175 kr.* | 350 kr.* |
| Artikelnummer | PISTAZ_004 | PISTAZ_007 | PISTAZ_003 | PIS_002 | PISTAZ_005 |
| Indhold | 1 kg | 0,25 kg | 0,5 kg | 1 kg | 1 kg |
| Basispris | 175 kr.* / 1 kg | 900 kr.* / 1 kg | 630 kr.* / 1 kg | 175 kr.* / 1 kg | 350 kr.* / 1 kg |
| Oprindelseslande | Iran (Islamiske Republik Iran), Tyrkiet, United States of America | Iran (Islamiske Republik Iran) | United States of America | United States of America | United States of America |
| Ingredienser | 100 % PISTACIENØDDER | 100% PISTACIEKERNER | 100 % PISTACIEKERNER | 98% PISTACIENØDDER, 2% salt | 100 % PISTACIENØDDER |
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Login
4-5 stjerne bedømmelser 🙂
__TS_HEADLINE__
1-3 stjerne bedømmelser 🙃
Ikke en fan af salt, som jeg
Uforarbejdet, naturlig, let at skrælle.
Frisk og lækker!
Gennemgående god smag, og alle kerner var faktisk åbne.
Stor og lækker, lidt for blød.
Til gengæld meget store pistaciekerner.
Mange tak for din feedback! Det er dejligt, at du kan lide de store pistaciekerner og smagen. Det er ærgerligt, at du synes, de er lidt for bløde – naturlige nødder kan variere lidt i konsistensen. Vi håber, at du snart finder en snack eller et produkt på vores hjemmeside, der falder mere i din smag 😊
Prøv det i hvert fald.
Med pistacienødder kan man se, hvor meget man har spist. Den naturlige smag er behagelig.
Topkvalitet!
Indtil nu har jeg altid købt det færdige produkt i posen...
Nu rister jeg mine pistacienødder selv, i en støbejernspande, 170 °C, 30 min.
Sprøjt let med olieforstøver, lidt pulversalt – prøv det; I vil aldrig mere købe det færdige produkt...
En sjældenhed
KoRo Handels GmbH
03.12.2025
Hej Sibel, mange tak for din feedback. Det er vi meget kede af. Vi vil selvfølgelig give din feedback videre til leverandøren. Med venlig hilsen, dit KoRo-team