Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 3-6 arbetsdagar
Produktinformation Ekologisk Nut Butter Cups Blond Salted Pistachio 3 x 13 g
Visste du att i själva verket så är pistagenötter inte nötter utan tillhör botaniskt sett stenfrukter och är släkt med oliver, mango och persikor. Visst undrar vi också hur det kommer sig att pistagenötter och mango är släkt när de vid första anblicken inte kunde vara mer olika. Innan du börjar föreställa dig hur ett sådant fruktigt familjemöte skulle se ut, unna dig våra ekologiska Nut Butter Cups med rostade pistagenötter. Köp nu och prova våra söta, krämiga cups med intensiv pistagesmak!
Njut av pistagenötter på ett nytt sätt
Från och med nu behöver du inte leta efter pistageskal i soffans springor, för med våra Nut Butter Cups upptäcker du en helt ny sida av ditt favoritsnack. Istället för nötigt saltiga visar de sig från sin söta chokladsida. Med ett knaprigt skal av vegansk vit choklad, krämig fyllning av rostade pistagenötter och deras intensiva pistagesmak får de inte saknas på snackslistan för din nästa serie- eller filmkväll med dina vänner. Våra praktiska Nut Butter Cups är veganska, innehåller inget raffinerat socker* och är gjorda av ekologiska ingredienser.
Köp ekologiska Nut Butter Cups Blonde Salted Pistachio
Vi gillar pistagenötter i alla former. Om du känner likadant, missa inte våra Nut Butter Cups som förenar det bästa från två världar: Sött vitt yttre av kakaosmör och sheasmör och ett krämigt inre med nötsmör. Ditt hjärta slår även för andra choklad-nöt-kombinationer? Beställ nu!
*Innehåller kokossocker
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 2561 / 617 |
| Fett | 48 g |
| varav mättade fettsyror | 20 g |
| Kolhydrater | 36 g |
| varav socker | 30 g |
| Fiber | 4.9 g |
| Protein | 8.8 g |
| Salt | 0.33 g |
| Produktnummer: | CUPS_018 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 03.03.2027 |
| Ursprung | Spanien, Frankrike, Indonesien, Sri Lanka, Peru |
| Ursprung (tillverkning) | Bulgarien |
| Ekologiskt ursprung | Jordbruk från EU / Utanför EU |
| Innehåll | 0.039 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582813326 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvara på en sval, torr plats skyddad från ljus |
| Ingredienser | 35 % rostad PISTAGE*, kokossocker*, kakaosmör*, sheasmör*, kokosgrädde*, MANDELPROTEIN*, kokosmjöl*, emulgeringsmedel: solroslecitin*, 0,3 % havssalt *ekologisk odlad |
| Allergener | Kan innehålla JORDNÖTTER, SESAM, MANDLAR, HASSELNÖTTER, CASHEWNÖTTER, PISTAGE och MACADAMIA |
| Produktbeskrivning | Ekologiska koppar gjorda av vit kakaoprodukt med fyllning av pistagepasta |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
CO₂-utsläpp för de jämförda produkterna
Vill du ta reda på hur väl ditt favoritsnacks står sig mot andra produkter när det gäller koldioxidavtryck? Say no more! För att skapa jämförbarhet har vi beräknat CO₂-utsläppen per 1 kg av våra produkter och jämfört dem med andra produkter som hamnar på många tallrikar varje dag, som ost, tofu och många fler. Vi har också inkluderat kaffe som en dryck för jämförelse. Oavsett om det är ditt favoritsnacks eller din köksprodukt kan du se exakt hur den presterar i vår ”CO₂ per kg produkt”-ranking.
Jämförelse av CO₂-utsläpp per produkt i kg
Disclaimer: Olika metoder (produktjämförelse) – CO2-utsläppen för icke-KoRo-produkter kommer från en annan datakälla och det kan därför ge skillnader mellan deras bedömningsmetod och bedömningen av KoRo-produkter.
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Vad andra har sagt om Ekologisk Nut Butter Cups Blond Salted Pistachio 3 x 13 g
Logga in
Toppen. En utmärkt produkt. Perfekt efter träningen
Jag köper det igen – ofta
Smakar jättegott
Pistagenötter som får hjärtat att smälta
härligt krämig
En kombination av sött och salt – sensationellt
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!