Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 3-6 arbetsdagar
Produktinformation Ekologiskt lupinkaffe, hela bönor 1 kg
Dags att se fram emot morgonkaffet! För med vårt ekologiska lupinkaffe börjar du dagen med ren njutning – helt utan koffein. Köp vårt lupinkaffe som hel böna nu och börja dagen med ett koffeinfritt kaffealternativ.
Tillredning av lupinkaffe
De rostade lupinbönorna kan bearbetas på olika sätt. De hela bönorna passar - precis som klassiskt kaffe - i helautomatiska filterkaffemaskiner eller handfilter. För French press rekommenderar vi en något grövre malning. För filterkaffe, å andra sidan, bör lupinerna malas ganska fint. Om malning är för besvärligt för dig kan du prova vårt redan malda ekologiska lupinkaffe. Oavsett vilken beredningsmetod du väljer: du behöver 1 till 2 teskedar malet lupinkaffe per kopp. Beroende på vad du föredrar kan du njuta av det färdiga lupinkaffet antingen svart, med en växtbaserad dryck och ett valfritt sockeralternativ, eller med vår havredryck barista som en vegansk cappuccino eller latte.
Köp koffeinfritt lupinkaffe med rostade hela bönor
Lupinkaffe erbjuder inte bara en koffeinfri kaffenjutning, utan även ett högt proteininnehåll (38 g/100 g) och är rikt på kostfibrer (40 g/100 g). På grund av den regionala odlingen av lupiner i Tyskland finns det inga långa transportvägar och med vårt storpack med 1 kg sparar du samtidigt på förpackningsavfall. Beställ våra rostade ekologiska lupiner i förpackning med 1 kg nu och njut av en fyllig kaffenjutning utan koffeinkick!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1413 / 340 |
| Fett | 11 g |
| varav mättade fettsyror | 1.7 g |
| Kolhydrater | 1 g |
| varav socker | 0 g |
| Fiber | 40 g |
| Protein | 38 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | LUPI_006 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 10.02.2027 |
| Ursprung | Tyskland |
| Ursprung (tillverkning) | Tyskland |
| Ekologiskt ursprung | EU-jordbruk |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582808322 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvara på en sval och torr plats |
| Ingredienser | 100 % LUPINEN rostad* *ekologisk odling |
| Allergener | Kan innehålla GLUTEN |
| Produktbeskrivning | Bio Lupinensamen geröstet |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
Perfekt smak
1-3 stjärniga recensioner 🙃
Tack för ingenting
Inte lämplig för helautomatiska kaffemaskiner
Och det smakar jättegott, även utan att använda en kaffemaskin.
Jag har dragit av en poäng i betyget eftersom det inte är lämpligt för kaffemaskiner, som det står i beskrivningen.
Ett perfekt alternativ till malet kaffe!
För mig är det framför allt perfekt när jag inte vill avstå från kaffesmaken, men medvetet vill undvika koffein. Just för det är det helt enkelt perfekt.
Vi är också särskilt övertygade om pris-prestandaförhållandet. Ett riktigt bra kaffebönor kostar ofta betydligt mer per kilo, därför tycker vi att detta produkt är riktigt rättvist prissatt.
Nu har till och med min svärmor upptäckt lupinkaffet. Hon brukar annars gärna dricka kakao eller ibland kaffe på kvällen, och detta lupinkaffe smakar så bra att även hon nu är övertygad. Jag tycker särskilt att det är trevligt att hon kan dricka det även på kvällen och sedan sova underbart.
För oss är detta lupinkaffe ett genomgående lyckat och smakrikt alternativ till klassiskt kaffebönor. Vi köper det gärna igen.
Perfekt, bra produkt!
Lupin varje morgon!
vara utan det längre.
Jag tyckte det smakade väldigt gott, men tyvärr passar det inte i min kaffemaskin.
Tack så mycket för din feedback! Kul att du tyckte om det ekologiska lupinkaffet. Synd att det inte passade din kaffemaskin och att kaffekvarnen kladdade igen – vissa maskiner reagerar olika på lupinkaffe. Smaker och preferenser varierar förstås. Vi hoppas att du snart hittar ett mellanmål eller en produkt på vår webbplats som passar dig bättre 😊
Förvånansvärt entusiastisk
Ett fantastiskt alternativ till kaffe
Läckert och delikat!
KoRo GmbH
26.04.2026
Hej, tack så mycket för din feedback. Vi beklagar verkligen det inträffade. Vänligen kontakta vår kundtjänst så att de kan hjälpa dig så snabbt som möjligt. Allt det bästa från ditt KoRo-team :)