Køb nu: Økologisk spiret boghvede 1 kg
Det lyder som en brutal forbrydelse, først at lade boghvedefrø spire for derefter at tørre dem og spise dem. Det er dog ikke desto mindre hvad vi gør med vores økologiske boghvedefrø. Dette gør vi dels for at øge deres næringsstoffers biotilgængelighed, dels fordi dette giver dem en umiskendeligt sprød konsistens og en nøddeagtig smag, der tilsammen beriger müsli, brød, salater og grød.
Boghvede - en populær pseudo-kornart
Boghvede hører til gruppen af pseudokorn. Det er forskellige kornsorter, der bruges som rigtige kornsorter, men som botanisk set tilhører andre plantefamilier. De er kendetegnet ved, at de i modsætning til de fleste kornsorter er naturligt glutenfri. Du behøver heller ikke at bekymre dig om krydskontaminering, da ingen glutenholdige fødevarer forarbejdes i nærheden af den spirede boghvede.
Sådan kan spiret økologisk boghvede bruges
Du kan spise den spirede boghvede lige fra pakken, bruge den i din müsli, grød eller hjemmebagte brød. Eller mal det med en mixer eller blender og lav dit eget spirede boghvedemel til brød eller pandekager.
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1506 / 357 |
| Fedt | 3.3 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 0.6 g |
| Kulhydrater | 63 g |
| Heraf sukkerarter | 2.3 g |
| Kostfibre | 9.4 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 0.03 g |
| Varenummer: | BUCH_005 |
|---|---|
| Bedst før | 15.08.2028 |
| Oprindelse | Rumænien |
| Oprindelse (forarbejdning) | Rumænien |
| Øko-oprindelse | EU-jordbrug |
| Indhold | 1 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654781465 |
| Datablad | Specifikation |
| Øko-kontrolorgan |
|
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares tørt og køligt. |
| Ingredienser | 100 % spiret boghvede* *fra økologisk jordbrug |
| Krydskontaminering | Kan indeholde spor af NØDDER og LUPINER. |
| Varebetegnelse | Spiret økologisk boghvedef |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Login
4-5 stjerne bedømmelser 🙂
Müsli-base
1-3 stjerne bedømmelser 🙃
Lækker og sprød
Smager rigtig godt – alt er perfekt, lige som man ønsker det!
God kvalitet og nem at bruge
Alt er fantastisk! Meget lækkert. Høj kvalitet
Lækkert og emballeret uden plast
Meget god smag
...gør min müsli dejligt sprød!
Så lækkert i müsli
Vores bestsellere
Nyt hos KoRo og med gratis forsendelse. Prøv noget nyt!