Betal efter 30 dage.
På lager, leveringstid: 4-7 arbejdsdage
Køb nu: Økologiske spirede solsikkekerner 1 kg
Ingen tid til at spire? Det kender vi. Derfor kan du købe spirede solsikkekerner hos os. Spirede solsikkefrø smager dejligt nøddeagtigt og har en delikat konsistens, og gør det fantastisk i en sød müsli såvel som i sprøde, frisk salat. Uanset om det er i din morgenmadsskål, i dit hjemmebagte brød eller som topping til fyldige salater og supper: de aromatiske spirede solsikkekerner er alsidige og en rigtig allrounder i køkkenet. De kan dog også spises rene som en lille snack. Prøv dem i dag!
Spirede og klar til brug
Du spørger måske, hvorfor solsikkekerner spires? Ved at spire udfolder solsikkekernerne deres fulde potentiale, og det vegetabilske protein bliver lettere at optage. Normalt skal kerner og frø ligge i naturen i månedsvis, før de begynder at spire. Spireprocessen gør næringsstofferne lettere tilgængelige og solsikkekernerne mere aromatiske!
Køb økologiske spirede solsikkekerner
Med 20 g protein pr. 100 g bidrager solsikkekernerne både til muskelvedligeholdelse og muskelopbygning. Vores spirede kerner er desuden af bedste økologiske kvalitet. Inden vores økologiske spirede solsikkekerner ender i dit køkken, kontrolleres hver eneste batch omhyggeligt for at sikre kvaliteten. Bestil spirede solsikkerkerner i dag!
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 2749 / 665 |
| Fedt | 61 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 6.7 g |
| Kulhydrater | 5.7 g |
| Heraf sukkerarter | 2.6 g |
| Kostfibre | 5.1 g |
| Protein | 20 g |
| Salt | 0.04 g |
| Varenummer: | SON_004 |
|---|---|
| Bedst før | 15.04.2028 |
| Oprindelse | Bulgarien (solsikkekerner) |
| Oprindelse (forarbejdning) | Rumænien |
| Øko-oprindelse | EU-jordbrug |
| Indhold | 1 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654781489 |
| Datablad | Specifikation |
| Øko-kontrolorgan |
|
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares tørt, køligt og beskyttes mod lys. |
| Ingredienser | 100 % solsikkekerner* *fra økologisk jordbrug |
| Krydskontaminering | Kan indeholde spor af NØDDER |
| Varebetegnelse | Økologiske spirede solsikkefrø |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
| Økologiske spirede solsikkekerner 1 kg | Økologiske solsikkekerner 2 kg | Solsikkekerner ristede med honning og salt 1 kg | |
| Bedømmelser | |||
| Pris | 116 kr.* | 84 kr.* | 112 kr.* |
| Artikelnummer | SON_004 | SON_006 | SON_007 |
| Indhold | 1 kg | 2 kg | 1 kg |
| Basispris | 116 kr.* / 1 kg | 42 kr.* / 1 kg | 112 kr.* / 1 kg |
| Oprindelseslande | - | Ungarn, Ukraine | - |
| koro_buying_arguments | Plantebaseret proteinkilde (20 g/100 g) Nøddet smag Skånsomt tørrede Økologiske kvalitet 1 kg-fordelspakke | 100 % rene solsikkekerner fra økologisk jordbrug Vegetabilsk proteinkilde Stærk nøddet smag Rig på fibre (6,3 g/100 g) og umættede fedtsyrer (5,8 g/100 g) Perfekt som topping til salater, supper eller i muesli | Sød & salt Lækker ristet aroma Smagseksplosion Ideel til salater, supper & som topping Kilde til fiber (5,8 g/100 g) |
| Ingredienser | 100 % solsikkekerner* *fra økologisk jordbrug | 100 % solsikkekerner** fra økologisk jordbrug | 76 % solsikkekerner, sukker, 3,5 % honning, 3 % salt |
| Energi (kcal) | 665 | 593 | 579 |
| Fedt | 61 | 49 | 43 |
| Sukker | 2,6 | 2,6 | 20 |
| Kostfibre | 5,1 | 6,3 | 5,8 |
| koro_nutrition_protein | 20 | 23 | 14 |
| koro_nutrition_salt | 0,04 | 0 | 2,1 |
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Login
4-5 stjerne bedømmelser 🙂
De spirede solsikkefrø er stærkere i lugten
1-3 stjerne bedømmelser 🙃
Beskadiget længe før sidste salgsdato!
Jeg synes, det er fantastisk.
Basisk kost til en rimelig pris
Absolut anbefalelsesværdigt!
Så godt
De er jævnt forarbejdede, friske og har en behagelig nøddesmag.
Perfekte som snack eller som topping til salater og bowls.
Jeg vil købe dem igen når som helst.
Frisk og lækker
Meget velsmagende. Hel, lysegrøn i farven. Frisk
Lækkert. God kvalitet
KoRo Handels GmbH
24.03.2024
Bonjour, merci pour votre commentaire. Nous sommes sincèrement navrés d'apprendre cela. Nous vous prions de nous excuser. N'hésitez pas à contacter notre service client (service@koro-shop.fr) afin qu'ils puissent vous proposer un dédommagement. Cordialement - Votre équipe KoRo