Økologisk frøblanding 2 kg
Betal efter 30 dage.Køb nu: Økologisk frøblanding 2 kg
Frø og korn er ikke kun guf for din tantes papegøje og havens fugle, der passioneret nipper til fuglekuglen af fedt og frø. En blanding af sesamfrø, gyldne og brune hørfrø og solsikkefrø er også en fantastisk tilføjelse til dit køkken og madretter. Den varierede frøblanding kan bruges på mange måder og bidrager med vigtige næringsstoffer, når den bruges som ingrediens i brøddej eller andre retter. Bestil den proteinrige frøblanding allerede i dag!
Økologiske frø: til kogning eller bagning af brød
Så vil du have noget solidt og saftigt mellem tænderne, skal du blot finde den store røreske eller røremaskine frem og bage et frø- og kernefyldt brød eller boller med vores blanding. I mindre skala kan du også lave knasende knækbrød eller kiks med frøblandingen. Et held, at pakken er stor nok til at rumme nok til alle.
Det særlige ved vores frøblanding
Hos os får du med vores 2 kg-pakke en ordentlig ladning næringsrig sprødhed. Alle ingredienser til vores frøblanding kommer fra kontrolleret økologisk landbrug - en kvalitet, som du kan smage. Den varierede frøblanding er alsidig og tilfører værdifulde næringsstoffer til din kost eller som ingrediens i bagværk. Så hvorfor ikke bestille den proteinrige frøblanding med det samme?
Bemærk: Må kun bruges til madlavning og bagning. Må ikke indtages rå!
| Gennemsnitlige næringsværdier | pr. 100 g |
|---|---|
| Brændværdi (i kj/kcal) | 2130 / 515 |
| Fedt | 37 g |
| heraf mættede fedtsyrer | 3.9 g |
| Kulhydrater | 3.9 g |
| heraf sukker | 0 g |
| Kostfibre | 28 g |
| Protein | 27 g |
| Salt | 0.1 g |
| Produktnummer | SAAT_001 |
| Bedst før-dato | 20.10.2026 |
| Oprindelse | Polen |
| Oprindelse (forarbejdning) | Tyskland |
| Økologisk oprindelse | Nicht-EU-Landwirtschaft |
| Indhold | 2 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654782370 |
| Datablad | Specifikation |
| Økologisk kontrolorgan og økologisk oprindelse | |
| Næringsspor | Forklaring til sporingsmærkning |
| Forsendelse | Leveringstid uden for Tyskland |
| Virksomhed | KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares tørt, køligt og beskyttes mod lys. |
| Ingredienser | 45,8 % brune hørfrø*, 20,8 % gyldne hørfrø*, 20,8 % solsikkekerner*, 12,5 % SESAM*. *fra økologisk jordbrug |
| Krydskontaminering | Kan indeholde GLUTEN, SOJA, SENNEP, NØDDER og LUPINER |
| Handelsnavn | Økologisk frøblanding |
| Etiketnote | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan ændres. For nøjagtige oplysninger, se venligst produktbeskrivelsen. |
| Presse & forhandlere | Download frie billeder |
Spar fragtomkostningerne!
Så længe nye produkter ikke har smukke billeder endnu, sparer du forsendelsesomkostningerne























.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)
.jpg?cs=srgb&auto=format,compress&fit=fill&w=628&h=854)








