Betal efter 30 dage.
På lager, leveringstid: 4-7 arbejdsdage
Køb nu: Kokoskugler i mørk chokolade 1 kg
Ingen kan stoppe en sød tand, når den først har fundet sine chokolade-favoritter - og hos KoRo synes vi ikke det er noget at skamme sig over! Hvorfor har naturen ellers skabt kakaotræet og kokospalmen, hvis ikke kokosnød og chokolade skulle forenes i en genial smagsoplevelse? Det er en kombination, de fleste har kendt og elsket siden barndommens chokoladebarer og chokolade-drømmekager.
Ren forførelse - vores kokoskugler i mørk chokoladede
Vi elsker fyldte chokolader og kokosbarer. Problemet med barer er “bare”, at chokoladebaren altid er forsvundet efter nul komma fem! Vi her på KoRo elsker sunde, smagfulde snacks - og der skal ikke mangle noget. Derfor har vi sørget for at vores alles favorit, aromatiske kokosstykker med mørk chokolade, kan fås i perfekt lille bite-size og i en 1 kgs pakke. Er vi sindssyge, tænker du måske? Måske, men vi mener det nu kun godt med den store pakke! vi lader det være op til dig, om du kun nipper lidt af og til, deler rundhåndet ud til dine kære eller forkæler dig selv med så mange, at det næsten bliver for meget af det gode...
Veganske kokoskugler i mørk chokolade
Hos KoRo undgår vi bevidst og gladeligt de animalske ingredienser. Her får du derfor den rene vare: Vi tager blot smagfuld kokosmasse og overtrækker den med et fint lag vegansk mørk chokolade. Frugtig på indersiden og blødt-aromatisk på ydersiden - sådan elsker vi vores chokoladesnacks. Vi tør godt love, at vores små kokos-vidundere er perfekt som snack til farten, som redningskrans til et energiniveau, der er på vej til bunds - eller som en pick-up på mandag morgen!
Det specielle ved vores kokoskugler i mørk chokolade
Vores kokoskugler er overtrukket med en mørk rig chokolade, men de smager så skønt, at man tænker de er syndige! Men når din mor igen siger “Spis mindre slik og mere frugt, for det har fiber!”, kan du faktisk vise mor emballagen og snacke videre med god samvittighed; kuglerne har nemlig et højt fiberindhold (6,8 g pr. 100 g). Kom nu, hvad venter du på? Bestil din yndlings-kokossnack i den praktiske 1 kg fordelspakke nu!
| Gennemsnitligt næringsindhold | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 2134 / 512 |
| Fedt | 32 g |
| Heraf mættede fedtsyrer | 24 g |
| Kulhydrater | 48 g |
| Heraf sukkerarter | 35 g |
| Kostfibre | 6.8 g |
| Protein | 4.4 g |
| Salt | 0.1 g |
| Varenummer: | KOKOS_027 |
|---|---|
| Bedst før | 04.03.2027 |
| Oprindelse | Indonesien |
| Oprindelse (forarbejdning) | Grækenland |
| Indhold | 1 kg |
| Producent | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260718290513 |
| Datablad | Specifikation |
| Spor | Forklaring af sporhenvisning |
| Forsendelse | Forsendelsesinformationer |
| Virksomhed |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Opbevaring | Opbevares tørt og køligt. |
| Ingredienser | 55% kokosnødde-masse (36% kokosnød, majssirup, sukker, vanillin), 45% mørk chokolade-couverture (kakaomasse, sukker, kakaosmør, emulgator: SOJALECITIN, vaniljesmag. Kakao: mindst 56% i chokoladedelen |
| Krydskontaminering | Indeholder SOJALECITIN. Kan indeholde spor af GLUTEN, JORDNØDDER, MÆLK (LAKTOSE), NØDDER og SESAM. |
| Varebetegnelse | Kokosmasse med mørkt chokoladeovertræk |
| Etikethenvisning | Ingredienser, næringsværdier og emballage kan variere. For korrekte oplysninger henvises til produktbeskrivelsen. |
| Presse og forhandlere | Download billede uden baggrund |
Valentinsdag gentænkt: Ideer til kærlighedens dag
Hjerteformede heliumballoner, gigantiske bamser og lyserøde chokoladeæsker – er det dine første associationer til Valentinsdag? Fair nok! Den 14. februar er i dag ofte kommercialiseret og udløser et enormt pres for at fejre den »romantiske kærlighed«. Men der findes så mange former for kærlighed. Er du klar til at tilbringe dagen på en ny måde med KoRo? Uanset om det er med venner, familie eller helt bevidst alene: Vi viser dig, hvad du kan lave på Valentinsdag, og har endda et par gaveideer til dig.
Høst, eksport og produkter - Alt om kokosnødden
Vi forbinder kokosnødder med høje palmer og hvide sandstrande. Kokosnødder har dog lang rejse foran sig, før de når hjem til dig i form af mælk, olie og chips. I denne artikel får du mere viden om den alsidige frugt og information om de skridt, en kokosnød tager fra palmetræet til din snackhylde.
Sådan har prisen udviklet sig over tid
Alle oplysninger uden garanti!
Login
4-5 stjerne bedømmelser 🙂
Moderat velsmagende
1-3 stjerne bedømmelser 🙃
Chokoladen fra kokoskuglerne er allerede
Rigtig godt👍
Gentagen bestilling
Bare lækkert
super lækkert
Hvis du kan lide kokos og chokolade, får du her noget for pengene.
Desværre lidt skuffet over den lidt for tørre og lidt for fibrefulde kokosfyldning.
Ikke rigtig min smag, da jeg savner den der særlige "Bounty"-følelse.
Mange tak for din feedback 💛 Det er ærgerligt, at du ikke var så vild med vores kokosbolde i mørk chokolade. Smag er forskellig – desværre var fyldet ikke efter din smag denne gang. Hvis du har spørgsmål, kan du altid kontakte vores kundeservice via hjælpesektionen. Vi håber, at du snart finder en snack på vores hjemmeside, som du bedre kan lide 🤗
super lækker
køber igen
Lækkert, men...
Mange tak for din feedback 💛 Vores kokoskugler i mørk chokolade består af en fast kokosmasse, der giver den intense smag, hvilket kan gøre dem lidt seje at tygge. Det er dejligt, at du kan lide smagen, selvom konsistensen ikke helt lever op til dine forventninger. Måske kan du finde en variant i vores sortiment, der passer dig bedre både smags- og konsistensmæssigt 😊
Meget lækkert, kvaliteten er god og pris/ydelse er også god.
Vores bestsellere
Nyt hos KoRo og med gratis forsendelse. Prøv noget nyt!
KoRo Handels GmbH
20.02.2025
Hej Veronika, tak for din feedback. Vi er meget kede af, at dit produkt ankom i denne tilstand. Vi vil tjekke dette internt og tale med vores leverandør om det. Du er velkommen til at kontakte vores kundeservice, så de kan tage sig af din bekymring. Med venlig hilsen, Dit KoRo-team