Produktinformation Ekologisk aloe vera 100% fruktjuice 1 liter
Den taggiga växten sägs ha varit en integrerad del av Cleopatra och Nefertitis dagliga skönhetsrutin och vi kunde bara inte låta bli att lägga till den gröna allroundaren med det ovanliga namnet “Aloe Vera Barbadensis Miller” i vårt sortiment. Upptäck den unika aloe vera juicen - för som känt så kommer sann skönhet inifrån! Köp 100% ekologisk aloe vera juice i en 1 liters förpackning!
Drycker med Aloe vera från KoRo
Vår saft av Aloe vera är främst lämplig för att dricka. Vår rena Aloe vera juice har en fruktig och spännande smak. Om du inte vill dricka den naturligt grumliga, ljusbeigea saften rent, kan du ha i lite kokossirap, agavesirap eller honung för att ta smaken till en ny nivå, eller varför inte kombinera den med andra juicer. Aloe vera juice kan användas i en utsökt mangosmoothie, soppor, krämiga pålägg eller som en uppfriskande Spritz med smakfulla bär.
Köp 100% fruktjuice på Aloe vera
Vår juice, som produceras i Mexiko, innehåller 100% fruktkött är gjord på det saftiga köttet i aloe vera-bladen. Aloe veran kommer även från en ekologisk odling. Köp hos oss nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 10 / 2 |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 0 g |
| varav socker | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
| Produktnummer: | SAFT_005 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 01.03.2029 |
| Ursprung | Mexiko |
| Ekologiskt ursprung | Nicht-EU-Landwirtschaft |
| Innehåll | 1 l |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260335832530 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvaras på en sval och torr plats, utom för ljus. Skaka väl före användning. Förvara den i kylskåp efter öppnandet och konsumera den inom 14 dagar. |
| Ingredienser | 100% aloe vera juice * * från ekologiskt jordbruk |
| Produktbeskrivning | Ekologisk aloe vera juice |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Klimatpåverkan
På KoRo analyserar vi de utsläpp av växthusgaser som uppstår vid tillverkningen av våra godsaker. Dessa inkluderar CO2, metan och dikväveoxid. Våra hårt arbetande kollegor i vårt hållbarhetsteam samlar in all data och räknar ett värde: de så kallade CO2-ekvivalenterna. Vi skickar nu denna information till dig så att du kan fatta välgrundade köpbeslut och hålla ett öga på ditt egna CO2-fotavtryck. Men vi använder också dessa värdefulla insikter: på så sätt kan vi göra våra leveranskedjor ännu smartare i framtiden och även hålla ett öga på vårt koldioxidavtryck.
CO₂-utsläpp efter produkt
För att underlätta arbetet för våra kollegor på hållbarhetsavdelningen har vi inlett ett samarbete med företaget Cozero. De hjälper oss med sin programvara för att beräkna CO2-utsläppen från våra produkter. För oavsett vad, våra godbitar igenom mycket innan de når ditt skafferi eller din snacksskål: produktion, förpackning och logistik - för att bara nämna de stora stegen.
- Produkt
- Förpackning
- Logistik
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
Frisk och lätt syrlig smak
Toppen...
Allt är okej. Vi ses vid nästa beställning.
aloe vera-sirap
En frisk start på morgonen
Slutsatsen överensstämmer med åsikten
God smak, bra pris-kvalitet-förhållande!
Mycket nöjd
Högkvalitativ aloe vera-direktjuice som imponerar med sin kvalitet, renhet och lämplighet för daglig användning.
Jag är en stor fan av aloe vera och har tidigare till och med utvunnit gelén direkt från bladen. Desto mer uppskattar jag denna högkvalitativa variant på flaska. Den gör det möjligt att tillaga den snabbt och enkelt utan att behöva avstå från de värdefulla egenskaperna hos denna speciella växt. Kvaliteten, renheten och bearbetningen har övertygat oss fullständigt.
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!