Betala efter 30 dagar med PayPal
Varan finns i lager, leveranstid 3-6 arbetsdagar
Produktinformation Ekologisk falafelmix 1 kg
Är du sugen på falafel men känner inte för att gå ut genom dörren? Här är lösningen: vår ekologiska falafelblandning som bara tar 10 minuter att laga och får dig att lyckas skapa din egna, perfekta falafel varenda gång.
Traditionellt formas falafelbollar, men du kan njuta av vår falafelblandning med sallad, pitabröd, i wraps eller grillade/picklade grönsaker. Köp falafelmix nu!
Hemmagjord falafel på enklaste sätt
Hemmagjorda falafelbollar gjorda av vår ekologiska falafelblandning är också perfekta som fingermat på fester. Med en hummusdipp kan du bjuda dina gäster på dubbelt så mycket kikärtsgodis. Vårt hemliga tips: Du kan också steka falafelblandningen platt som en biff och göra en orientalisk falafelburgare. Tillagning (som huvudrätt för 3 personer): Blanda torrblandningen (250 g) med 300 ml varmt vatten och låt den ligga i blöt i 10 minuter. Hetta upp en stekpanna med olja. Forma små bollar av degen och stek dem gyllenbruna på båda sidor. Vår rekommendation: Servera med en yoghurtdipp eller i bröd med en fräsch sallad.
Köp ekologisk falafelblandning
Precis som du bryr vi oss om vad som hamnar på din tallrik. Falafelblandningen som du kan köpa hos oss är därför tillverkad av 100 % naturliga ingredienser, utan tillsatser eller krusiduller. Den färdiga falafelblandningen smakar inte bara gott utan är också en fiberkälla. Så vad väntar du på? Ta tag i det - beställ falafelblandningen online nu!
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi (i kj/kcal) | 1373 / 327 |
| Fett | 5.7 g |
| varav mättade fettsyror | 1 g |
| Kolhydrater | 43 g |
| varav socker | 3.5 g |
| Fiber | 16 g |
| Protein | 18 g |
| Salt | 2.4 g |
Die Trockenmischung (250 g) mit 300 ml heißem Wasser verrrühren und für 10 Minuten quellen lassen. Eine Pfanne mit Öl erhitzen. Mit dem Teig kleine Bällchen formen und von beiden Seiten gold-braun anbraten.
| Produktnummer: | FALAF_001 |
|---|---|
| Bäst före-datum | 08.08.2026 |
| Ursprung | Tyskland |
| Ekologiskt ursprung | Jordbruk från EU / Utanför EU |
| Innehåll | 1 kg |
| Tillverkare | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654782387 |
| Datablad | Specikation |
| Öko-Kontrollstelle & Bio-Herkunft |
|
| Spår | Förklaring av spårhänvisning |
| Frakt | Försändelseinformation |
| Företag |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Förvaring | Förvara svalt och torrt |
| Ingredienser | 93% malda kikärter*, havssalt, lökgranulat*, persilja*, koriander*, spiskummin*, peppar*, vitlökspulver*, *av ekologiskt jordbruk |
| Allergener | Kan innehålla spår av GLUTEN, JORDNÖTTER, SOJA, MJÖLK (LAKTOS), NÖTTER, SELLERI och SESAM |
| Produktbeskrivning | Ekologisk torrblandning för att göra vegansk falafel |
| Etikettanmärkning | Ingredienser, näringsvärden och förpackningar kan variera. För korrekt information, se produktbeskrivningen. |
| Press & återförsäljare | Ladda ner produktbild |
Så här har priset utvecklats över tid
All information är utan garanti!
Logga in
4-5 stjärniga recensioner 🙂
mycket välsmakande, bara att rekommendera!
1-3 stjärniga recensioner 🙃
Egentligen bra, men...
Mycket bra och prisvärt
Det går bra
något man alltid bör ha hemma
Ett superenkelt sätt att snabbt laga mat
Enkelt, snabbt och proteinrikt!
Verkligen rekommenderat
Mångsidigt och hälsosamt produkt
Gör din beställning fri från fraktkostnader! 🤑
Nytt hos KoRo och med gratis frakt. Prova något nytt!