Maksa 30 päivän kuluttua.
Saatavilla, toimitusaika 5-7 arkipäivää
Osta nyt: Luomu spelttimanna 1,5 kg
Hmm ... mannapuuron ihana tuoksu leviää koko keittiöön ja kanelin tuoksu saa aikaan miellyttävän lämpimän tunteen sydämen ympärillä. Aivan kuten mummolla oli tapana sanoa: "Lapset, puuro on valmis!". KoRon herkullinen täysjyvävehnäjauho vie sinut takaisin lapsuuteesi ja se sopii myös moniin muihin vastustamattomiin resepteihin, kuten murukakkuihin tai mannaviipaleisiin. Voit tilata nyt luomu spelttimannasuurimoita käytännöllisessä 1,5 kg:n säästöpakkauksessa!
Mitä mannasuurimot oikeastaan ovat?
Tuo on hyvä kysymys! Ensin spelttijyvät jauhetaan hyvin hienoksi. Tämän jauhatusprosessin aikana jyvät hajoavat jauhoksi, mannaksi ja kuoren osiksi. Mannajyvät ovat periaatteessa viljan tärkkelyshiukkasia! Koska me KoRossa emme kuori spelttivehnää sadonkorjuun jälkeen, vaan jauhamme koko jyvän, kutsumme mannaa täysjyväspelttimannaksi.
Paluu lapsuuteen: spelttimannapuuroa
Kun ajattelet mannasuurimoita, tuleeko sinulle ensimmäisenä mieleen lempiruokasi lapsena? Tuskin kukaan voi vastustaa klassista, kermaista mannapuuroa, joka vie sinut suoraan lapsuuteen ja saa sinut tuntemaan olosi ihanan hyväksi. Lisäksi voit valmistaa spelttimannasuurimot melko helposti: kiehauta kattilassa 1 litra maitoa (tai haluamasi kasvisvaihtoehto), 3 rkl sokeria, vaniljasokeri ja ripaus suolaa ja anna lopuksi joukkoon valua 100 g mannasuurimoita. Sekoita, sekoita, sekoita, sekoita ... jotta ei muodostu kokkareita! Heti kun puuro on kiehunut uudelleen, ota se pois liedeltä ja anna sen turvota hetki. Jos todella haluat, että se maistuu aivan kuin isoäidin tekemältä, erota kananmuna, sekoita keltuainen ja hieman voita puuroon, lisää joukkoon kankeaksi vatkattu valkuainen - ja voilá! Tietenkään oikeaa täytettä ei saa puuttua! Kaikkien aikojen suosikkimme ovat hapankirsikat, omenasose, kaneli ja sokeri tai rusinat ja pähkinät. Mutta spelttimannapuurojen ei tarvitse aina olla klassisia: kokeile vaikka macadamia-vanilja-mannapuuroa tai suklaamannapuuroa!
Mannasuurimot eri tavalla
Etkö ole mannapuurojen ystävä? Harmi ... Mutta sinullekin löytyy varmasti oikea resepti. Koska spelttimannasuurimot ovat varsin monipuolisia! Kookospähkinä on sinun juttusi, mutta spelttimannapuuro on sinulle liian muusimaista? Ole luova ja kokeile upeita marjoilla täytettyjä kookos-mannapuuropalloja. Kookosvanukas karpalokermavaahdon kera todella piristää klassikkoa trooppisella kookosmaullaan. Leivo kakkuja ja käytä spelttimannasuurimoita herkullisiin murujuusto-munakakkuihin tai vegaaniseen mustikkajuustokakkuun. Vai pidätkö siitä mieluummin suolaisena?! Silloin nautit varmasti spelttirouheesta rosmariinilla ja valkosipulilla höystetyssä kuohkeassa focaccia-juustossa, sydämellisissä spelttirouheviipaleissa, spelttirouhekeitossa tai pataruoassa. Kuten näet, voit nauttia spelttimannaa aamiaiseksi, lounaaksi tai päivälliseksi. Ihanteellinen ateria kaikille ja jokaiseen tilaisuuteen!
Tilaa luomu spelttimannasuurimoita 1,5 kg KoRo-nettikaupasta
Haluatko kokeilla mummon hyväksi havaittua reseptiä ja nauttia vihdoin taas lämmittävän puuron lusikoimisesta? Osta KoRon luomu spelttimannasuurimot käytännöllisessä 1,5 kg:n suurpakkauksessa nyt netistä ja aloita ahmiminen! Täytä kotisi miellyttävällä lämpimällä puuron tuoksulla!
| Ravintoarvo keskimäärin | per 100 g |
|---|---|
| Energia (kj/kcal) | 1473 / 349 |
| Rasva | 2.5 g |
| josta tyydyttynyttä rasvaa | 0.2 g |
| Hiilihydraatit | 64 g |
| josta sokereita | 0 g |
| Ravintokuitu | 8.4 g |
| Proteiini | 13 g |
| Suola | 0 g |
| Tuotenumero: | DINKEL_006 |
|---|---|
| Parasta ennen -päiväys | 16.12.2026 |
| Alkuperä | Itävalta |
| Alkuperä (Käsittely) | Itävalta |
| Luomu alkuperä | EU-maatalous |
| Sisältö | 1.5 kg |
| Valmistaja | KoRo |
| EAN/GTIN | 4260654783254 |
| Tietolomake | Spesifikaatio |
| Kontrollinumero & luomu alkuperä |
|
| Saattaa sisältää | Saattaa sisältää -merkintä |
| Toimitus | Toimitustiedot |
| Yritys |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berliini |
| Säilytys | Säilytettävä huoneenlämmössä, valolta suojattuna |
| Ainesosat | 100% SPELTTIVEHNÄ* *luonnonmukainen viljely |
| Ristikontaminaatio | Voi sisältää GLUTEIINIA, MAAPÄHKINÄÄ, SOIJAA, MAITOA (LAKTOOSI), PÄHKINÄÄ JA SEESAMIA |
| Myyntinimike | Luomu täysjyväspeltti |
| Huomautus etiketeistä | Ainesosat, ravintoarvot ja pakkaus saattavat poiketa. Tarkempia tietoja varten lue tuotespesifikaatio. |
| Lehdistö & jälleenmyyjät | Lataa kuvat ilman taustaa |
Hinta on kehittynyt ajan myötä seuraavasti
Kaikki tiedot ilman takuuta!
Kirjaudu sisään
4-5 tähden arvostelut 🙂
Varoitus ranskalaisille: jauhot, ei mannasuurimot, eräänlaisen couscousin valmistamiseksi.
1-3 tähden arvostelut 🙃
Nopea tapa saada aikaan umamin maku, erittäin hyvä:
Maistuu erinomaiselta pastan taikinaan.
Maku on hyvä, hinta on edullinen isossa pakkauksessa!
Erittäin maukasta
Minulle luomu spelttimannasuurimot ovat täydellinen yhdistelmä makua, ravintoarvoa ja helppoutta valmistuksessa - terveellisiä, monipuolisia ja aina takuuvarma menestys.
Täydellinen mannapuurolle
Lapsuuden muistot on kulho.
Herkullinen, pähkinäinen, hyvä koostumus.
Nopea tapa saada aikaan umamin maku, erittäin hyvä:
Kiitos palautteestanne. 🙏🏼 On sääli, ettet pitänyt hienosta jauhatuksesta - ymmärrämme, että karkeampi rakenne on toivottavaa erityisesti tietyissä ruokalajeissa. Välitämme kommenttisi mielellämme tuotetiimille. Ehkä voimme tulevaisuudessa tarjota myös karkeamman version. 💛
Addictive
Tee tilauksesi ilman toimituskuluja! 🤑
Uutuus KoRo:ssa ja ilmainen toimitus. Kokeile jotain uutta!
KoRo GmbH
01.07.2025
Kiitos palautteestanne. 🙏🏼 On sääli, ettet pitänyt hienosta jauhatuksesta - ymmärrämme, että karkeampi rakenne on toivottavaa erityisesti tietyissä ruokalajeissa. Välitämme kommenttisi mielellämme tuotetiimille. Ehkä voimme tulevaisuudessa tarjota myös karkeamman version. 💛