Maksa 30 päivän kuluttua.
Saatavilla, toimitusaika 5-7 arkipäivää
Osta nyt: Mantelijauho 1 kg
Mitä sinulle tulee ensimmäisenä mieleen manteleista? Ehkä joulupuuro tai rapeat paahdetut mantelit? Mantelit ovat kuitenkin paljon muutakin – ne toimivat loistavasti myös hienostuneemmissa herkuissa. Huolellisesti kuoritut ja jauhetut mantelimme tuovat kekseihin, kakkuihin ja muihin leivonnaisiin vastustamattoman pähkinäisen vivahteen. Siksi olemme valmistaneet sinulle jotain erityistä: jauhetut kuoritut mantelit reilussa 1 kg säästöpakkauksessa. Tilaa nyt ja aloita herkulliset leivontahetket.
Miten jauhettua mantelia käytetään?
Meidän mielestämme mantelijauhon tulisi olla vakiovaruste jokaisessa keittiössä. Sen lisäksi, että manteleissa on korkea kuitupitoisuus (11 g/100 g) ja ne ovat proteiinin lähde (26 g/100 g), kuorettomat mantelimme ovat intensiivisen pähkinäisen makuisia. Manteleista on poistettu kuori ennen niiden jauhamista, jotta maku olisi mahdollisimman pehmeä ja puhdas. Kuorintaprosessissa mantelit kastetaan nopeasti kiehuvaan veteen ja jäähdytetään heti perään, mikä korostaa niiden luonnollista aromia. Jos kaipaat vielä enemmän mantelia arkeesi, tutustu myös valikoimamme muihin suosikkeihin, kuten valkoinen mantelitahna tai luomu manteliytimet.
Tilaa jauhetut mantelit kätevässä suurpakkauksessa
Pieni vinkki leivontaan: jos jauhot loppuvat kesken, voit usein korvata osan reseptin jauhoista mantelijauholla. Olipa kyseessä pikkuleivät, kakut tai banaanileipä, jauhettu manteli tuo leivonnaisiin ihanan rakenteen ja pähkinäisen loppusilauksen. Jotta leivontainto ei tyssäisi kesken kaiken, jauhetut mantelit toimitetaan reilussa 1 kg pakkauksessa. Tilaa nyt jauhetut kuoritut mantelit ja tee leivonnaisistasi entistäkin herkullisempia.
| Ravintoarvo keskimäärin | per 100 g |
|---|---|
| Energia (kj/kcal) | 2470 / 590 |
| Rasva | 53 g |
| josta tyydyttynyttä rasvaa | 4 g |
| Hiilihydraatit | 8.8 g |
| josta sokereita | 4.6 g |
| Ravintokuitu | 9.9 g |
| Proteiini | 21 g |
| Suola | 0.04 g |
| Tuotenumero: | MAND_024 |
|---|---|
| Parasta ennen -päiväys | 31.01.2027 |
| Alkuperä | Yhdysvallat |
| Alkuperä (Käsittely) | Espanja |
| Sisältö | 1 kg |
| Valmistaja | KoRo |
| EAN/GTIN | 4255582800401 |
| Tietolomake | Spesifikaatio |
| Saattaa sisältää | Saattaa sisältää -merkintä |
| Toimitus | Toimitustiedot |
| Yritys |
KoRo Handels GmbH Hauptstraße 26, 10827 Berlin |
| Säilytys | Säilytys viileässä ja kuivassa |
| Ainesosat | 100% MANTELI |
| Ristikontaminaatio | Saattaa sisältää muita PÄHKINÖITÄ |
| Myyntinimike | Kuoritut mantelit, jauhettu |
| Huomautus etiketeistä | Ainesosat, ravintoarvot ja pakkaus saattavat poiketa. Tarkempia tietoja varten lue tuotespesifikaatio. |
| Mantelijauho 1 kg | Kuorittu manteli 1 kg | Luomu manteli 1kg | Mantelijauhe 1 kg | Premium mantelit 1 kg | |
| Arvostelut | |||||
| Hinta | 14,50 €* | 15,75 €* 16,50 €* (4.55prosenttia tallennettu) | 18,50 €* | 11,50 €* | 15,50 €* |
| Tuotenumero | MAND_024 | MAND_003 | MAND_001 | MAND_020 | MAND_006 |
| Alkuperämaat | Yhdysvallat | Yhdysvallat | Espanja | Yhdysvallat | Yhdysvallat |
| koro_nutrition_protein | 21 | 21 | 25 | 21 | 21 |
| Ravintokuitu | 9,9 | 9,9 | 14 | 13 | 13 |
Hinta on kehittynyt ajan myötä seuraavasti
Kaikki tiedot ilman takuuta!
Ja! Mit einem Proteingehalt von 21 g auf 100 g ist unser Mandelmehl eine Proteinquelle.
Die gemahlenen und blanchierten Mandeln solltest Du an einem kühlen, trockenen Platz lagern. Ungeöffnet und in der Originalverpackung besitzen sie eine Mindesthaltbarkeit von 12 Monaten.
Wichtige Frage in Zusammenhang mit unserem Mandelmehl! Prinzipiell wird mit dem Begriff “blanchieren” eine kurz andauernde Behandlung eines Lebensmittels thermischer Art bezeichnet. Diese erfolgt mithilfe von heißem Wasserdampf oder kochendem Wasser. Zumeist findet diese Art von Behandlung Anwendung bei Gemüse. Im Zusammenhang mit Mandeln erreicht man damit den Vorgang des Schälens. Nach Übergießen mit heißem Wasser werden die Mandelkerne abgekühlt. Ziel der Maßnahme ist, neben dem Schälprozess, die Intensivierung des süß-milden Geschmacks der Mandel.
Mitä muut sanovat Mantelijauho 1 kg:sta
Kirjaudu sisään
4-5 tähden arvostelut 🙂
Kaikki hyvin toistaiseksi
1-3 tähden arvostelut 🙃
Ei sovellu makaroneille.
Niillä manteleilla, joita minulla on aina (100g pakkaus discounter) macaronit onnistuvat loistavasti.
Hieno rakeisuus takaa upean tekstuurin, huippulaatuinen
Käytän niitä monissa kakkureseptissä, jotta rakenne olisi kevyempi, sekä makeissa ja suolaisissa crumble-leivonnaisissa.
Erinomainen hinta-laatusuhde.
Sopii erinomaisesti moniin resepteihin
Jauhemuoto on erittäin kätevä
Täydellinen minulle
Hienostunut valkoinen mantelijauho, jossa on raikas tuoksu
Tuotteen erinomainen laatu
Pidän sivustostanne todella paljon
Kestävä ja kätevä pakkaus
Olin kuullut siitä jo aiemmin, nyt kokeilin ja olen erittäin tyytyväinen
Hinnat ovat todella edulliset
Koska leivon paljon, tästä on paljon apua
Olen täysin tyytyväinen tuotteeseen.
Suosittelemisen arvoinen yritys.
KoRo GmbH
15.02.2026
Hei, kiitos palautteestasi jauhetuista valkaistuista manteleistamme. Olemme pahoillamme siitä, että macaronistasi ei tullut hyviä tuotteemme kanssa. Vaikka mantelimme ovat hienoksi jauhettuja, hiukkaskoko voi vaihdella, mikä on tärkeää herkille leivonnaisille, kuten macaronseille. Jotta makaronseista saataisiin optimaalinen tulos, suosittelemme, että mantelit siivilöidään lisäksi tai ne hienonnetaan edelleen prosessorissa tasaisen, hienon koostumuksen saavuttamiseksi. Vaihtoehtoisesti voit käyttää erityistä mantelijauhoa, joka on erityisen hienoksi jauhettua ja sopii erinomaisesti macaroneihin. Arvostamme rehellistä palautettasi ja käytämme sitä tuotteidemme parantamiseen. 😊 Kaikkea hyvää, KoRo-tiimisi :)